Новий закон про булінг у школі

 

Останнім часом булінг в українських школах став не просто поширеним явищем, а набув І розмаху епідемії.

Вирішити наболілу проблему булінгу і забезпечити захист прав дітей покликаний нещодавно прийнятий Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)» (далі - закон) від 18.12.2018 р.

19 січня 2019 року цей закон набув чинності

https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2657-19

 

Що таке булінг і кого він стосується?

Новий закон визначає булінг як діяння учасників освітнього процесу, які полягають у психологічному, фізичному, економічному, сексуальному насильстві, у тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій, що вчиняються стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи або такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого могла бути чи була заподіяна шкода психічному або фізичному здоров'ю потерпілого.

Для можливості відокремити булінг від одноразових конфліктів, дражнилок, бійок і сварок, законом закріплено ознаки цькування, якими є:

 • систематичність (повторюваність);
 • наявність сторін - кривдник (булер), потерпілий (жертва булінгу), за наявності - спостерігачі;
 • дії або бездіяльність кривдника, наслідком яких є заподіяння психічної та/або фізичної шкоди, приниження, страх, тривога, підпорядкування потерпілого інтересам кривдника та/або спричинення соціальної ізоляції потерпілого.

Основне, на що треба звернути увагу, дія нового антибулінгового закону поширюється не лише на школярів, а й на дошкільнят, студентів профтехнічної освіти та вишів, вчителів у дитсадках та школах, педагогів у закладах вищої освіти, науково-педагогічних працівників, усіх учасників освітнього процесу та батьків.

 

Відповідальність.

За вчинення булінгу передбачена адміністративна відповідальність. Так, у загальному булінг тягне накладання штрафу у розмірі 850 - 1700 грн. або громадські роботи тривалістю 20 - 40 год. Групове або повторне цькування - штраф у розмірі 1700 - 3400 грн. або громадські роботи тривалістю 40 - 60 год. Якщо правопорушення вчинили неповнолітні у віці з 14 до 16 років, штрафи або громадські роботи накладатимуться на батьків.

Окрім цього, відповідальність передбачена і за замовчування фактів булінгу. Так, неповідомлення керівником закладу освіти підрозділам органів поліції про випадки цькування тягне накладення штрафу розміром 850 - 1700 грн. або виправні роботи на строк до 1 місяця з відрахуванням до 20 % заробітку.

 

Процедура притягнення до відповідальності.

Механізм реагування на випадки булінгу і притягнення до відповідальності винних осіб у законі чітко не прописаний

У загальному учні, батьки та викладачі зобов'язані повідомляти керівництву навчального закладу про випадки цькування, якщо вони були його безпосередніми свідками чи про які отримали достовірну інформацію

Письмові заяви про випадки цькування подаються керівнику закладу. Керівник, отримавши заяву, видає рішення про проведення подальшого розслідування Після цього він скликає засідання комісії з розгляду випадків булінгу. Склад такої комісії законом не деталізовано Вочевидь, до неї зможуть входити педагоги, психолог, соціальний педагог, батьки постраждалого та кривдника, керівник закладу та інші особи.

За результатами проведеного розслідування і виявлення факту булінгу, керівник звертається до уповноважених підрозділів органів поліції та до служби у справах дітей з повідомленням про вчинення цькування.

Якщо керівник навчального закладу жодним чином не відреагував на випадки булінгу, скарги слід передати засновнику навчального закладу Тобто, звернутися до управління освіти, якщо заклад держаний або до фізичної чи юридичної особи - засновника, якщо заклад приватний Якщо й це не допомогло, батьки мають можливість самостійно звернутися до поліції.

Проблемним питанням при реалізації нововведених положень щодо процедури розслідування булінгу може стати процес доведення факту його існування. Адже треба буде довести факт насилля з боку булера, нанесену ним шкоду психічному чи фізичному здоров'ю жертви, і найголовніше - зв'язок між цими проявами. Особливо складно буде довести бойкот, розповсюдження пліток, демонстрацію негативу мовою тіла (косі погляди, відвертання від жертви). Слід буде звертатися до психолога та отримувати від нього письмовий висновок, де буде зафіксований результат дій (бездіяльності) кривдника та завдана шкода психічному або фізичному здоров'ю потерпілого.

 

 

КУДИ ЗВЕРНУТИСЬ ПО ДОПОМОГУ?

 • Перш за все зверніться до керівника навчального закладу, де стався випадок булінгу!
 • Розкажіть про свою проблему класному керівнику, завучу школи, психологу або соціальному педагогу школи (+380509090687 – соціальний педагог)
 • Правоохоронні органи (поліція) – зателефонуй 102.
 • Єдиний контакт-центр системи безоплатної правової допомоги – 0 800 213 103
 • Сайт міністерства юстиції – pravo.minjust.gov.ua
 • Кол-центр Міністерства соціальної політики України з питань протидії торгівлі людьми, запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі та насильству стосовно дітей за скороченими телефонними номерами:

        -  1578 з питань протидії торгівлі людьми;

        - 1588 з питань запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі та насильству стосовно дітей.

 • Національна безкоштовна гаряча лінія  з протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів Представництва Міжнародної організації з міграцій (МОМ) в Україні 0 800 505 501 (безкоштовно зі стаціонарних) 527 (безкоштовно з мобільних).

 • Національна дитяча “гаряча “лінія 0 800 500 225 або 116 111 (для дзвінків з мобільного) та Національна «гаряча» лінія з попередження насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації  0 800 500 335 або 116 123 (для дзвінків з мобільного) Громадська організація «Ла Страда-Україна».

 • Гаряча лінія Херсонського обласного штабу з питань запобігання булінгу,   що  функціонує  у   робочі  дні  тижня з 9.00  до 17.00 тел. 49 20 01,    0 99 32 87 515 (для дзвінків з модільного)

 

План заходів

Зеленівській загальноосвітній школі І-ІІІ №38 Херсонської міської ради

щодо попередження насильницької моделі поведінки, випадків булінгу серед учнів школи

на 2020/2021 н.р.

№ п/п

Назва заходу

Термін

проведення

Класи

Відповідальний

Відмітка про виконання

 1.  

Провести в навчальному закладі тиждень превентивного виховання (профілактика негативних явищ в освітньому середовищі, за окремим планом)

Жовтень 2020

1-11кл.

ЗДВР, педагог-організатор

 

 1.  

Провести в навчальному закладі місячник правового виховання (за окремим планом)

Жовтень 2020

1-11кл.

ЗДВР, педагог-організатор

 

 1.  

Складання та розповсюдження

серед учнів 1-11кл. листівок на тему « Не стань жертвою булінгу»

Жовтень 2020 - квітень 2021

1-11

Соціальний педагог, педагог-організатор

 

 1.  

Проведення годин спілкування.

1-4 кл. - «Змінюй в собі негативне ставлення до інших».

5-7кл. – «Допоможи собі рятуючи інших».

8-11 кл. - «Стережись! Бо, що посієш то й пожнеш», «Про стосунки в учнівському середовищі».

Листопад 2020

1-11 кл.

Класні

керівники ЗДВР.

 

 1.  

Організувати в навчальному

закладі написання есе на тему «Як довіряти і бути вдячним

іншим».

Грудень 2020

5- 11

Учителі

української мови

 

 1.  

Проведення засідання Ради профілактики на тему «Організація та проведення профілактичної роботи щодо попередження випадків булінгу серед учасників освітнього процесу»

Грудень 2021

 

ЗДВР, соціальний педагог, класні керівники 1-11кл

 

 1.  

Тренінгове заняття «Профілактика булінгу в учнівському середовищі».

Січень 2021

5- 11

Класні керівники 5-11кл.

 

 1.  

Години спілкування

«Інтернет-безпека» «Кібербулінг! Який він?».

Лютий 2021

5-11

Класні керівники 1-11кл.

 

 1.  

Провести тематичні батьківські збори на тему «Шкільний булінг. Якщо ваша дитина стала його жертвою».

Вересень 2020,

Березень 2021

Батьки учнів школи

Класні керівники 1-11 класів

 

 1.  

Тематичні зустрічі за участю шкільного офіцера поліції

«Протидія булінгу»

«Кримінальна відповідальність неповнолітніх»

Січень 2021

Березень 2021

1-11 кл.

ЗДВР, педагог-організатор, соціальний педагог

 

 1.  

Позакласний захід-презентація

«Всі разом проти булінг»

Березень-квітень 2021

5-11 кл.

ЗДВР, педагог-організатор, соціальний педагог

 

 1.  

Засідання шкільного парламенту за участю соціального педагога на тему «Не допускай насилля над ближнім»

Квітень 2021

8-11 кл.

ЗДВР, педагог-організатор, соціальний педагог

 

 1.  

Виявлення учнів «групи ризику», важковиховуваних учнів, учнів з девіантною поведінкою.

Проведення профілактичних заходів та корекційно-відновлювальної роботи з учнями (за окремим планом)

Протягом року

 

Соціальний педагог, практичний психолог, класні керівники

 

 

Зустріч з херсонською письменницею Юлією Чернієнко

      31 січня 2020 року у актовій залі школи відбулась зустріч учнів 6-9 класів із херсонською письменницею Юлією Чернієнко.

    Юлія презентувала свою нову книгу "Помста", в якій порушує складну та актуальну тему – підліткового булінгу, дорослої байдужості, що можуть мати невиправні наслідки.

       

Шкільні офіцери поліції в школі

     12 березня 2019 року в школі відбулись зустрічі учнів 6-10 класів зі шкільними офіцерами поліції Управління патрульної поліції в Херсонській області Грибко В‘ячеславом Володимировичем та Лунякою Іриною Олександрівною.

    Говорили про булінг: визначення, види, відповідальність, попередження. Також ШОПери висвітлили питання відповідальності неповнолітніх та їх батьків за адмінстративні правопорушення та кримінальні злочини. На останок учні 9-х класів отримали змогу відчути себе справжніми полісменами: приміряли шоломи та желети, посиділи за кермом службового авто, передавали інформацію по рації.

     Адміністрація школи висловлює подяку за корисний інформативний захід. Сподіваємось на подальшу співпрацю.